Meteorologický sloup

Meteorologický sloup

Tak zvaný povětrnostní sloup nechal KČT Tábor postavit v roce 1908. Po dokončení byl sloup postaven v květnu 1909 v parčíku před tehdejší Hospodářskou akademií, nynější Střední zemědělskou školou. Sloup zhotovili z pískovce dle návrhu táborského rodáka prof. Suchomela žáci Sochařské a kamenické školy v Hořicích. Hlavičky na sloupu symbolizují počasí (slunečno, zamračeno, vítr, déšť).

Na sloupu byly umístěny meteorologické přístroje (teploměr a lihovým přístroj, který zaznamenával změny tlaku na otáčejícím se válci) dodané firmou Josef Jan Frič z Královských Vinohradů a tabulka s nápisem obsahujícím základní meteorologické údaje, údaje o nadmořské výšce a počtu obyvatel Tábora. Celkové náklady na zhotovení sloupu činily 1061 Kč 90 h.

V době před zahájením pravidelného vysílání rozhlasu služeb přístojů povětrnostního sloupu lidé z okolí hojně využívali, později zůstal především okrasou města.

Citlivé meteorologické přístroje bylo pochopitelně nutno pravidelně náležitě udržovat, o což se vždy staral některý z členů odboru, a občas i vyměňovat. I sloup sám vyžadoval čas od času očištění a drobné opravy.

V červenci 1937 musel být sloup v důsledku rozhodnutí městského úřadu přemístěn, poněvadž měl úřad s prostorem před školou jiné plány - chtěl tam postavit pomník Antonína Švehly. Za náhradní místo byl vybrán Husův park před vlakovým nádražím, kde však byl stále více utiskován rozrůstajícím se tisem, takže dlouho nebyl přístupný ze všech stran.

Roku 2000 došlo k zásadní restaurátorské opravě, kterou provedl akademický sochař Václav Dušek a současně i k opravě skříněk firmou Vitráže Novotný a k výměně meteorologických přístrojů. Při té příležitosti byla nainstalována i nová deska s údaji o současném stavu obyvatelstva a o nadmořských výškách. Náklady na opravu sloupu (30000 Kč) tehdy hradilo město Tábor.

V lednu 2009 byly tisy u meteorologického sloupu důkladně prořezány v rámci rozsáhlé úpravy dřevin celého parku, takže je sloup nyní opět přístupný ze všech stran (viz fotografie níže).

Meteorologický sloup

Meteorologický sloup po úpravě tisů v jeho nejbližším okolí 21. 3. 2009

Meteorologický sloup Meteorologický sloup
Meteorologický sloup Meteorologický sloup
Meteorologický sloup Meteorologický sloup
Meteorologický sloup Meteorologický sloup
Meteorologický sloup Meteorologický sloup
Meteorologický sloup Meteorologický sloup

V neděli 17. 5. 2009 jsme si připomněli sté výročí postavení táborského meteorologického sloupu. Při té příležitosti nás navštívil i nejvyšší meteorolog - Svatý Petr.

Připomínka 100 let meteorologického sloupu

Na vzpomínku sta let meteorologického sloupu zavítal i nejvyšší meteorolog - Svatý Petr 17. 5. 2009
Foto: Karel Charvát

Připomínka 100 let meteorologického sloupu

Připomínky 100 let meteorologického sloupu se spolu se Svatým Petrem zúčastnili i sluníčko, mráčky a vítr v podání Divadla mladých 17. 5. 2009
Foto: Karel Charvát

V sobotu 17. 5. 2014, tedy 105 let po jeho postavení, byl meteorologický sloup přestěhován z parku na Husově náměstí na Křižíkovo náměstí jako dominanta jeho východní části. Doufáme, že v tomto, již třetím místě, se bude sloupu dařit a zaujme obyvatele i návštěvníky Tábora jako historizující protiváha moderních okrasných prvků západní části náměstí.

MeteoSloup20140517a.jpg, 125kB MeteoSloup20140517b.jpg, 136kB MeteoSloup20140517c.jpg, 100kB MeteoSloup20140517d.jpg, 114kB

Fotografie ze stěhování meteorologického sloupu 17. 5. 2014
Foto: Karel Charvát

MeteoSloup201409.jpg, 133kB

Meteorologický sloup na Křižíkově náměstí, září 2014

19. listopadu 2021 byla dokončena restaurace sloupu, která nejen sanovala stav jeho pískovcového těla, ale vrátila mu i původní tmavě zelenou barvu rámu vitrín.