Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Stříbrná Huť

(Přírodní památka)

Lokalita

Stříbrná Huť se nachází asi 6 km východně od Tábora.

Rok vyhlášení 1946
Katastrální území Dobronice u Chýnova
Rozloha 0,04 ha
Nadmořská výška 420 - 422 m

Předmět ochrany

Stříbrná Huť je přírodní památka a to hlavně díky početné populaci ďáblíka bahenního (Cala Palutris). Stříbrná huť je také ideálním místem pro rozmnožování chráněných obojživelníků.

Stříbrná Huť

Tato přírodní památka je bývalá hornická osada Stříbrné Huťě. V létech 1788 - 1850 zde bylo amalgamem (tj. působením rtuti) získáváno stříbro ze stříbrných rud z důlního revíru Ratibořských hor a Staré Vožice. Necelý kilometr severozápadně od osady, těsně nad nivou Chotovinského potoka se nachází přírodní památka Stříbrná Huť, chráněná od roku 1946

Jádrem lokality je rybník Nadýmač, z větší části zazemněný. V jeho ploše se střídá především trojice bažinných porostů, kterým dominují jednoděložné rostliny. Aktuálně nejrozsáhlejší jsou porosty zevaru jednoduchého (sparganium emersum). Jeho jednopohlavného květy tvoří kulovitý květenství- hlávky, které jsou dále uspořádány do hroznu. Horní hlávky jsou samčí, spodní jsou složené ze samičích květů. Tento vzácnější druh je typický právě pro břehy stojatých vod a zazemněné rybníky. Především přo okrajích jezera roste ďáblík bahenní. Má dlouhý dutý oddenek, z něhož vyrůstají široce vejčité až okrouhlé listy s dlouhým řapíkem. Plody jsou sytě červené bobule. Celá rostlina je jedovatá. Zbývající část hladiny rybníka je buď zcela bez vegatace anebo je porostlá okřehkem menším (Lemna minor) či závitkem mnohokořenným (Spirodela polyrhiza).

ďáblík bahenní

V této lokalitě stojí za pozornost také zástupci různých skupin hmyzu. Návštěvníka zaujme hojný výskyt drobného motýla vílenky okřehkové (Cataclysta lemnata). Tento bělavý motýlek, který poletuje v těsné blískosti vody, má zajímavý vývoj- patří totiž k několika málo motýlům, jejichž housenky se vyvíjejí ve vodě. Samice klade vajíčka na vodní hladinu, vylíhlé housenky zprvu plavou volně ve vodě, později si z rostlinek okřehku vytvoří pouzdro plovoucí po vodní hladině, v němž kuklí.

vílenka okřehková

Na hladině vodní nádrže se prohánějí také četné ploštice bruslařky (Gerris troracicus). Význačný je zde i výskyt vodomila (Hydraena riparia). Ze suchozemských brouků je zajímavý výskyt prachaře (sphindus dubius). Na bylinné vegetaci lze zastihnout vzácný druh dvoukřídlého hmyzu- lanýžovku (Scoliocentra confusa). Kromě hmyzu to najdeme i chráněné obojživelníky. Kromě různých druhů žab se tu hojně vyskytují dva druhy čolků- čolek obecný (Triturus volgaris) a silně ohrožený čolek velký (Truturus cristatus). Na jaře, v době rozmnožování, jsou samčci čolků pestře zbarvení a na hřbetě mají vyvinutý ploutevní lem, který je u čolka obecného jemně vykrajovaný, zatímco u čolka velkého vysoký a zubatý.

čolek obecný čolek velký

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použila následující literaturu:

Autor: Kateřina Jandáčková, V4.G, 2010