Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Jezerní potok

Základní charakteristiky toku
Prameniště Výtéká z Plešného jezera v nadmořské výšce 1 089 m
Ústí V nádrži Lipno zprava do Vltavy
Délka toku 9 km
Rozloha povodí 29,6 km²
Průměrný průtok u ústí 0,42 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Protéká národním parkem Šumava, napojuje se na Schwarzenberský kanál. Teče na sever, ale u Jelení se tok obrací na jihovýchod. Z hlubokých lesů Šumavy vytéká u Nové Pece těsně před vtokem do vodní nádrže Lipno.

Zajímavá místa poblíž toku

Plechý

Jednou z největších zajímavostí poblíž Jezerního potoka je nejvyšší hora "české" Šumavy, hora Plechý s vrcholem v nadmořské výšce 1378 m. Leží na česko-rakouských hranicích a je pátou nejvyšší horou celé Šumavy.

Plešné jezero

Dalším zajímavým přírodním úkazem je Plešné jezero. Jezero je ledovcového původu a leží na severovýchodním svahu Plechého v nadmořské výšce 1089 m. Jeho rozloha činí 7,48 ha, maximální hloubka se udává 18,3 m. Patří mezi nejnavštěvovanější místa Šumavy.

Nová Pec

Za zmínku stojí i šumavská obec Nová Pec se 624 obyvateli. Nachází se 7 km západně od Horní Plané na Vltavě. Zajímavostmi obce jsou zajisté gotický kostel nebo vodojem, který je zdejší technickou památkou.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4

Autor: Michal Krmela, 2.C, 2012