Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Jílecký potok

Základní charakteristiky toku
Prameniště severozápadně od Kraví hory ve výšce 810 m n. m.
Ústí zprava do Vltavy jižně od Rájova ve výšce 460 m n. m.
Délka toku 12,1 km
Rozloha povodí 55,3 km²
Průměrný průtok u ústí 0,39 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Jílecký potok Jílecký potok pramení v Novohradských horách v nadmořské výšce 810 m. Teče na severozápad až k ústí na pokraji CHKO Blanský les. Krajina kolem je zalesněná s množstvím rybníků. Jílecký potok je dopravně špatně přístupný.

V zarostlém údolí Jíleckého potoka poblíž Černic leží uristy téměř zapomenuté místo, Kulichův kříž. Tato pamětní deska na kříži vzpomíná na doktora Josefa Kulicha, který v daných místech umrznul při cestě za pacienty.

MuDr. Josef Kulich musel po Mnichovské dohodě 1938 narychlo opustit své bydliště v Českém Krumlově a utéci do Českých Budějovic. Odtud dojížděl do Zlaté Koruny, kde ordinoval. I když byl již pokročilého věku, za svými pacienty často docházel i několik kilometrů. Na jedné z tétocest potom roku 1944 zemřel.

Zajímavá místa poblíž toku

Potok se nachází v blízkosti města Kaplice. Dalším zajímavým místem je menší vodní plocha Šindelář, o rozloze cca 7 ha. Tato vodní plocha se nachází jihozápadně od Velešína. V okolí se dále nachází osada Černice, kde můžeme najít například raně gotický kostel sv. Máří Magdaleny.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_cernic.htm

Zdroje obrázků:

  1. http://www.panoramio.com/photo/61108181

Autor: Jana Šimková, 2.C, 2012