Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Bechyňský potok

Základní charakteristiky toku
Prameniště Dudov, v nadmořské výšce 488 m
Ústí Zleva do Lužnice, v nadmořské výšce 418 m
Délka toku 21,7 km
Rozloha povodí 128,0 km²
Průměrný průtok u ústí 0,67 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Vytéká z obřího lesního komplexu východně od Sudoměřic u Bechyně. Na horním toku teče do rybníků - Velký Vyhnanický, Starý, Nový a Rytířský. Ve střední části protéká mezi poli a loukami lidupráznou krajinou. Teprve za Vlastiboří opět protéká lesy, rozkládajícími se na severozápad od Veselí nad Lužnicí

Zajímavá místa poblíž toku

img/velka_voda.jpg

Vyhnanice

Obec 1,4 km severozápadně od Hlavatců, v okolí Velký Vyhnanický rybník, Vrchy (532 m).

Hlavatce

Obec s 385 obyvateli, 8 km severozápadně od Soběslavi, raně gotický kosetel sv. Ondřeje doplňěný věží.

Černice

Obec u Sudoměřic, 6,5 km východně od Bechyně; zámek - zajímavá průdorysná stvaba, kde z centrálního šestibokého útvaru vybýhají tři obytní křídla.

Vlastiboř

Obec s 318 obyvately, 5 km západně od Soběslavy v nadmořské výšce 432 m; památková rezervace lidové architektury - jedna z nejhodnotějších blatských vesnic s množstvím staveb rustikálního baroka, v níž je dochováno několik zděných statků blastského typu s bohatě zdobenými štíty; v okolí nauční stezka Borkovická blata, Zálůží u Vlastiboře, veřejné tábořiště Rytíř u rybníka na okraji Černické obory.

Záluží

Část obce Vlasiboř vzdálená 5 km západně od Soběslavi, v nadmořské výšce 450 km; několik lidových zděných statků, v nadmořské výšce 450 m; několik lidových zděných statků blatského typu z bohatě zdobenými štíty; v okolí rybník Rytíř.

Borkovice

Obec s 223 obyvately, 4 km severozápadně od Veselí nad Lužnicí v Soběslavské pahorkaině, v nadmořské výšce 416 m, několik zděných statků blatské architektury s bohatě zdobenými štíty; v okolí naučná stezka Borkovická blata, Zálší, Klečaty, Komárov.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
  2. Větvička Václav, Rendek Jan: Vltava, nakladatelství JAN VAŠUT s. r. o., 2008, ISBN 978-80-7236-549-4

Autor: René Novotný, V4.G, 2012