Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Košínský potok

(Tismenice, Tismenický potok)

Základní charakteristiky toku
Prameniště Pramení v jižních Čechách necelí kilometr západně od Bonkovic ve výšce 625 m n. m.
Ústí Ústí zprava do viz Lužnice u Tábora ve výšce 384 m n. m.
Délka toku 22,2 km
Rozloha povodí 83,2 km²
Průměrný průtok u ústí 0,42 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Pramení v lesích votické vrchoviny, odkud dále teče na jih až k ústí. Na své klikaté cestě mezi lesy a loukami směr Tábor je sledován silnicí i železnicí. Protéká celou řadou rybníků a vodních nádrží, z nichž nejdůležitější je vodní nádrž Jordán.

Zajímavá místa poblíž toku

Košínský Potok

Borotín

První zajímavé místo, kterým tento potok protéká je město a zámek Borotín. Je to obec asi s 520 obyvatli nacházející se severozápadně od Tábora ve výšce 520 m n. m. Nachází se zde středověký gothický kostel Nanebevstoupení Páně. Dále zde naleznete zříceninu vodního hradu Starý zámek nachájící se nad stejnojmeným rybníkem.

Sudoměřice u Tábora

Další místo nacházející se poblíž toku jsou Sudoměřice u Tábora. Je to část obce Chotoviny s asi 300obyvateli 12 km severně od Tábora ve výšce 525 m. n. m.

Chotoviny

Chotiny jsou další obcí v blízkosti Košínského potoka. Je to sídlo 7 km severně od Tábora s asi 1530 obyvateli ve výšce 555 m. n. m. Dominantou zdejší krajiny je novorenezanční zámek s parkem ve kterém rostou 400-600 let staré duby.

Liderovice

Liderovice je část obce Chotoviny 5 km severně od Tábora ve výšce 470 m. n. m.

Jordán

Jordán

Významnou nádrží na Košínském potoce je Jordán. Má povrch cca 50 ha. Nachází se na severním okraji města Tábor. Vznikl roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží v Česku. Jeho původním účelem bylo zásobování města pitnou vodou, později začal být využíván i k chovu ryb. Z nádrže vytéká Tismenický (Košínský) potok, na kterém se těsně pod hrází nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád. Na Košínském potoce, pod vodní nádrží Košín I. se těsně před Jordánem nachází ještě jedna malá přehrada Malý Jordán.

Jordánský vodopád

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
  2. Větvička Václav, Rendek Jan: Vltava, nakladatelství JAN VAŠUT s. r. o., 2008, ISBN 978-80-7236-549-4

Autor: Richard Široký, V4.G, 2012