Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Novosedelský potok

(Kolčava)

Základní charakteristiky toku
Prameniště cca 0,5 km severně od Strašína-Nahořánek v nadmořské výšce 657 m n. m.
Ústí zprava do Otavy v Katovicích
Délka toku 24,3 km
Rozloha povodí 101,6 km²
Průměrný průtok u ústí 0,43 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Pramení na vlhkých lukách pod lesem u Strašína, protéká zde přírodní rezervací Na Volešku. Mezi osadami Parýzek a Panské Mlýny tvoří krajskou hranici mezi Jihočeským a Plzeňským krajem. Obtéká obce Strašice, Zvotoky, protéká osadou Tažovice a obcemi Štěchovice, Novosedly a Katovice, kde se vlévá do Otavy. Na potoce stojí několik bývalých mlýnů, nejznámější z nich jsou např. U Rejšků, Prachař, Smitka. Na potoce je i oblíbený kemp Kolčava.

Zajímavá místa poblíž toku

Strašín

Obec s 373 obyvateli, 10 km východně od Šucice ve Vimperské vrchovině v nadmořské výšce 605 m, farní a poutní kostel Narození Panny Marie s románskou věží, v lesnatém okolí přírodní rezervace Strašínská jeskyně - puklinová jeskyně dlouhá 32 m ve zkrasovatělé vápencové skále, Javorník (1 089 m), zřícenina hradu Kašperka

Tažovice

Zámek empírově upravený 4,2 km jihovýchodně od Frymburka u Sušice - dvoukřídlý objekt doplněný zámeckou kaplí stojí na terase vyzdobené mytologickými sochami a kašnou, mimo empírový zahradnický domek postupuje dvěma terasami francouzský park s poškozeným barokním altánem.

Volenice

Obec s 544 obyvateli, 11 km západně od Strakonic v nadmořské výšce 459 m; kostel sv. Petra a Pavla s věží přestavený goticky; v okolí v Tažovivích zámek empírově upravený s kamenným můstkem - technická památka.

Štěchovice

Obec s 202 obyvateli, 10 km západně od Strakonic; barokní zámeček - trojkřídlý objekt.

Kladruby

Zámeček 3 km jižně od Střelské Hoštice; jednopatrová budova

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. stránka o Novosedelském potoku na Wikipedii

Autor: Michaela Oulehlová, V4.G, 2014