Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Polečnice

(Kájovský potok)

Základní charakteristiky toku
Prameniště 3 km severně od Polečnice ve výšce 838 m n. m.
Ústí zleva do Vltavy u Českého Krumlova ve výšce 445 m n. m.
Délka toku 30 km
Rozloha povodí 198,1 km²
Průměrný průtok u ústí 1,64 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Polečnice pramení 3km severně od obce Polečnice, v nadmořské výšce 838 m. Vytéká v Šumavském podhůří, nedaleko CHKO Šumava. Břehy má neupravené, v úseku ke vtoku do Chvalšinského potoka vytváří četné zákruty a smyčky. Potom přibližně 9 km protéká nezalesněným údolím. Okolí je hustě obydleno. Délka splavného úseku bývá 9 km, a to až do května nebo po větších deštích.

Zajímavá místa poblíž toku

polecnice.jpg, 52kB

Zajímavou lokalitou poblíž toku je například obec Polná na Šumavě, kde bychom nalezli například gotický kostel sv. Martina s věží. V okolí obce se nachází vojenský výsvikový areál Boletice

Dalším místem k navšívení by mohla být Hořice na Šumavě, obec 12 km vzdálená od Krumlova. Nachází se zde městská památková zóna se zachovanou skupinou tradičních pošumavských domů. Najdeme zde i kostel sv.Kateřiny, který můžeme zařadit k nejcennějším stavbám rožmberské pozdní gotiky. V okolí se dále nachází Černá v Pošumaví, lyžařské dráhy a ÚN Lipno.

Pokud jste fanoušci historicých památek, určitě musíte navštívit obec Kájov, který leží 4km západně od Českého Krumlova. Budete tu moct navštívit například raně gotický kostelík Smrti Panny Marie, velký kostel Panny Marie, faru s kaplí Jana Nepomuckého a další a další.

Okolí Polečnice je obecně bohaté na významná místa. Dále ještě můžeme jmenovat například Kvítkův Dvůr (u Nových Dobrkovic), obec Mezipotočí a v neposlední řadě Český Krumlov, jehož ulice jsou samy o sobě památkou.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4
  2. Větvička Václav, Rendek Jan: Vltava, nakladatelství JAN VAŠUT s. r. o., 2008, ISBN 978-80-7236-549-4

Zdroje obrázků:

  1. http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/soucas/i_polecn.htm

Autor: Jana Šimková, 2.C, 2012