Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Studená Vltava

(Altwasser, Kalte Moldau)

Základní charakteristiky toku
Prameniště SRN - Bavorsko - západně od obce Haidmühle
Ústí Na soutoku s Teplou Vltavou získává název Vltava
Délka toku 16 km (24 km celkem)
Rozloha povodí 121,6 km²
Průměrný průtok u ústí 2,04 m³/s

Přítoky

Studená Vltava u Nového Údolí

Průběh toku

Studená Vltava je považována za druhý pramenný tok Vltavy. Vzniká soutokem potoků Goldgrubenbach a Rothbach v Bavorsku na západním úbočí šumavského Třístoličníku. Zhruba 1,5 kilometru tvoří česko-německé hranice a poté se přes Nové Údolí dostává do Čech, kde protéká obcí Stožec. Zde také obtéká vrch Stožec vysoký 1065 m a protéká národním parkem Šumava. V úseku od Stožce do Černého Kříže se sklon prudce zvyšuje na 0,76 %, zde ale sklon opět klesá. Studená Vltava je splavná už za mírně zvýšeného stavu vody, sjízných je zhruba 12 km řeky. Vlévá se do Teplé Vltavy, čímž vzniká Vltava.

Zajímavá místa poblíž toku

Studená Vltava pod Stožcem

Zajímavým místem poblíž řeky je hned při jejím vtoku do České republiky okolí obcí Stožec a Dobrá. Nachází se zde dřevěná poutní kaple, Schwarzenberský plavební kanál nebo zřícenina hradu, původem ze 13. století, kdy zde plnil obrannou funkci Zlaté stezky. Zajímavým místem je také Stožecká skála či hraniční hora Třístoličník s výhledem a turistickou chatou.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4

Autor: Michal Krmela, 2.C, 2012