Vltava Lužnice Otava Sázava Berounka O projektu

Mlýnecký potok

Základní charakteristiky toku
Prameniště v Rakousku jako Granitzbach u osady Poetcher 785 m n. m.
Ústí zleva do Větší Vltavice necelé 2 km východně od Dolní Drkolné v nadmořské výšce 558 m
Délka toku v ČR 5,0 km
Rozloha povodí 41,2 km²
Průměrný průtok u ústí 0,44 m³/s

Přítoky

Průběh toku

Tento potok kromě toho, že k nám přivádí čistou vodu z rakouské strany Šumavy, nemá žádný praktický význam. Protéká Novohradským podhůřím jihovýchodně od Dolního Dvořiště směrem k Vyššímu Brodu v lidoprázdné a lesnaté krajině.

Zajímavá místa poblíž toku

Horní Dvořiště

nejjiznejsibodCR

Obec se 489 obyvateli, 7 km východně od Vyššího Brodu v nadmořské výšce 651 m; kostel sv. Michaela Archanděla s věží - ukázka jihočeské pozdně gotické architektury, železniční přechod do Rakouska.

Hraniční potok - nejjižnější bod ČR

Nejjižnější bod České republiky se nachází uprostřed Hraničního potoka, který zde, jak jeho název napovídá, tvoří státní hranici. Leží na 48º33′6,50807" severní šířky. Kromě prázdného nosníku a samozřejmě také hraničních kamenů toto geograficky významné místo místo vůbec nic nepřipomíná.

Švédské šance

Pozornost mnohem více přitahují blízké Švédské šance ležící již na rakouském území. Jde o původně 1700 m dlouhý ochranný val vybudovaný v létech 1641-45 na obranu před švédskými vojsky. Připomíná ho kamenný památník. Část valu byla zachována a obnovena.

Použitá literatura

Při zpracování stránky byly použity následující podklady:

  1. Štefáček Stanislav: Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska, Nakladatelství Miloš Uhlíř - Baset, 2008, ISBN 978-80-7340-105-4

Autor: Žaneta Osmaniová, 2.C, 2012