Velký a Malý Blaník
Jarník
Babina
O projektu

Jarník

Rozhledna Jarník

Základní údaje o rozhledně
Poloha: Vrch Jarník - 2 km východně od města Písku
Souřadnice WGS84: 49°18'28.81" N, 14°11'32.86" E
49.3080 N, 14.1924 E
Nadmořská výška: 606 m. n. m.
Celková výška: 59,4 m
Výška výhledové plošiny: 34,6 m
Počet schodů: 182
Materiál: kov
Otevřena: 1997
DSC04811.jpg, 234kB
Výhled z Jarníku na Šumavu a Šumavské podhůří

Geologie

Vrch Jarník je složen z metamorfovaných hornin, které vznikly ještě před počátkem života. Jedná se o hrásť, tj. část vyzdviženou při tektonických pochodech. Hlavní horninu tvoří granit (=žula).

Reliéf

Jarník se nachází v západní části Táborské pahorkatiny, součásti Středočeské pahorkatiny, v Přírodním parku Písecké hory. Jedná se o velmi zajímavou oblast, kde se v minulosti těžil živec a vápenec. Zároveň je také oblíbeným regionem pro turisty.

Výhled

Z rozhledny je díky její výšce možné kromě Písecka vidět také řadu velmi vzdálených lokalit, na jihu vyčnívá Šumava, Šumavské podhůří, Blanský les s vrcholem Kleť, severně pak Brdy.

Průběh trasy

Návštěva rozhledny Jarník byla v našem projektu naplánována na 20. 6. Počasí bylo dobré a viditelnost velmi dobrá. Vyrazili jsme z vlakové zastávky Písek - město a vystoupali na rozcestí U Honzíčka. Odtud jsme pokračovali dál a na cestě k chatě V Živci jsme si shora prohlédli kamenolom, kde se těží stavební kámen.

Od chaty V Živci jsme si udělali ještě krátkou odbočku k lomu U Obrázku a na Srní homoli. Zde jsme nalezli i kešku, umně skrytou pod kameny.

DSC04793.jpg, 340kB
Vrchol Srní homole

Odtud bylo na vrchol Jarník jen co by kamenem dohodil. Po návštěvě rozhledny a krátké přestávce jsme se vydali na sestup zpátky do Písku.

pohledZJarniku.jpg, 179kB
Výhled z Jarníku

Na cestě zpět jsme se ještě podívali z Vyhlídky píseckých lesníků, na místní oboru U Vodáka s daňky a také na několik památníků spojených s Pískem, mimo jiné také na pomník 75 let od založení skautingu v Písku nebo na pomník Aloise Rašína. A pak už rovnou na vlak, který nás šťastně dovezl zpět do Tábora.

koza.jpg, 132kB
Koza v místní oboře U Vodáka

Výškový profil

vyskovyProfil.png, 15kB

Použité informační zdroje

Při zpracování této stránky byly použity následující podklady:

Zpracovali: Jakub Radovský a Vojtěch Jedlička