Projekt Rozhledny

Rozhledna Hýlačka

hylacka_rozhledna

Původní rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena v červenci roku 1920 Klubem československých turistů. Byla dřevěná, měřila 18 metrů a navrhl ji Theodor Petřík. Jmenovala se Rozhledna Svobody, jelikož byla postavena po osamostatnění Československé republiky.

Kromě rozhledny měla v historii i jiné účely: za protektorátu Čechy a Morava byla Němci využívána jako pozorovatelna protivzdušné obrany a od roku 1967 sloužila Svazarmu pro radiokomunikaci. Po revoluci se vlastníkem stal znovu Klub českých turistů Tábor a znovuzpřístupnil rozhlednu veřejnosti.

1. 1. 2012 vypukl požár a celá rozhledna shořela. Místo ní byla postavená nová, celokovová rozhledna, která měří 36,5 m, přičemž vyhlídkovou plošinu má ve výšce 25 m. Slavnostní otevření proběhlo 1. srpna 2015.

Geomorfologie

vyhled_tabor

Vrchol Hýlačka je součástí Táborské pahorkatiny a dosahuje výšky 525 m n. m. Zdejší horniny jsou převážně pararuly a žuly.

Zvolená trasa

Tábor-Větrovy (MHD) - rozhledna Hýlačka - Naučná stezka Stříbrná stezka - Staré Horky - Čelkovice - Granátová skála - GPdC Tábor