Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Farářský rybník

(Přírodní památka)

Lokalita

Farářský rybník se nachází u silnice mezi Veselím nad Lužnicí a Kardašovou Řečicí asi 800 metrů západně od obce Drahov.

Rok vyhlášení 1988
Katastrální území Drahov
Rozloha 4,5 ha
Nadmořská výška 415-417 m
Farářský rybník

Předmět ochrany

Malý eutrofní rybník s fragmenty litorálních porostů a vegetací vzplývavých vodních makrofyt s početnou populací leknínu bíleho a s běžnou vodní vodní avifaunou.

Rostliny

Předmětem ochrany je rybník, na jehož hladině jsou vyvinuta společenstva uzplývavých vodních makrofyt svazu Nymphaeion albae s Leknín bílý poměrně rozsáhlou populací leknínu bílého (Nymphaea alba). Podél obvodu rybníka je vyvinut úzký lem litorálních rákosin (Phragmition communis), v nichž dominuje rákos obecný (Phragmites ustralis) s malou příměsí šišáku vroubkovaného (Scutellaria galericulata), lilku potměchuti (Solanum dulcamara) a kypreje obecného (Lythrum salicaria). Zejména na západním přecházejí rákosiny přes úzký pruh ostřicových společenstev svazů Caricion fuscae a Sphagno recuvri-Caricion canescentis s bazanovcem kytkokvětým (Naumburgia thysiflora), záběhlíkem bahenním (Comarum palustre), ostřicí dvoumužnou (Carex diandra), ostřicí obecnou (Carex nigra), ostřicí šedavou (Carex canescens), ptačincem bahenním (Stellaria palustris), kozlíkem dvoudomým (Valeria dioica), violkou bahenní (Viola palustris) a svízelem proslouženým (Galium elongatum) ke kulturním koseným loukám na bázi svazu Molinion. V severní části rybniční výtopy se nacházejí částečně ruderalizované porosty z okruhu svazu Caricion gracilis (Phalaridetum arundinaceae), tvořené chrastící rákosovitou (Phalaroides arundinacea) s přimíšenými dalšími druhy, např. ostřicí štíhlou (Carex gracilis), vrbinou obecnou (Lysimachia vulgaris), zblochanem vodním (Glyceria maxima), karbincem evropsýk (Lycopus europaeus), třtinou šedavou (Calamagrostis canescenc), blatouchem bahenním (Caltha palustris), kopřivou dvoudomou (Urtica dioica) aj.

Živočichové

V pobřežních biotopech se hojně vyskytují střevlíčci Omophron limbatum, Trichocellus placidus a Demetrias articapillus. Dále se zde vyskytují některé poměrně lokálně rozšířené druhy dvoukřídlých (např. mrvnatka). Místy můžeme nalézt i ploštice Hebrus pusillus z čeledi rašelinatkovitých. Z vodních brouků zde žije npadný vodomil černý (Hydrophilus piceus). Rybník byl do 70.let 20. století jedním z tradičních hnízdišŤ rybáka černého (Chlidonias niger). Dnes zde hnízdí jen běžné druhy vodních ptáků, například kopřivka obecná, polák chocholačka a lyska černá.

Využití

Rybník je využíván k chovu kapří násady. Vposledních letech je velikost rybí obsádky snižována a je limitováno hnojení. Hospodářský cyklus je jednohorkový. Před vyhlášením ochrany byl rybník odbahněn a deponie umístěny téměř po celém jeho obvodu. Jsou porostlé ruderalizovanou terestrickou rákosinou a pomalu zarůstají nitrofilními dřevinami, zejména bezem černým.

Poznámka

Leknín bílý je v Čechách považován za původní pouze v Polabí, v jihočeském regionu je zřejmě vysazený.

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použila následující literaturu:

Autor: Klára Šmejkalová , V4.G, 2011