Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Kladrubská hora

(Přírodní rezervace)

Lokalita

Kladrubská hora se nachází v okrese Tábor. Leží asi 0,5 km jižně od obce Dolní Hořice v Křemešnické vrchovině.

Rok vyhlášení 1990
Katastrální území Kladruby u Chýnova
Rozloha 11,42 ha
Nadmořská výška 524 - 602 m
Kladrubská hora

Předmět ochrany

Předmětem ochrany je skalní podklad tvořený krystalickými vápenci se vzácnou vápnomilnou faunou a flórou. Kladrubská hora patří i mezi evropsky významné lokality díky výskytu celoevropsky chráněného střevíčníku pantoflíčku (v jižních čechách jsou pouze 3 naleziště této rostliny). Jako další cháněné rostliny se tu nacházejí orchideje (kruštík širokolistý a okrotice bílá) a kapradiny (kyvor lékařský a vratička měsíční). Mezi živočichy se zde vyskytují teplomilné druhy hmyzu. Kladrubská hora spolu s Pacovou horou jsou jediná místa výskytu kriticky ohroženého dřepčíka.

Rostliny

Kruštík tmavočervený Většina plchy, jak zasaženou tak i nezasaženou těžbou vápence, této rezervace je pokryta lesy, rostoucí na černýšových dubohabřinách a na vápnomilných bučinách. Lesíky na odtěžených plochách vznikly z náletu dřevin z okolí. Stromy, které zde rostou jsou ve srovnání s původním porostem zcela změněné. Mezi dřevinami je zde dominantním druhem smrk ztepilý (Picea asies), buk lesní (Fagus sylvatica), bříza (Betula pendula), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a javor klen (Acer pseudoplatanus). V jejich podrostu se zde udržely některé náročné hájové druhy, patří mezi ně hrachor jarní (Lathyrus vernus), kopytník evropský (Asarum europaeum), ostřice prstnatá (Carex digitata), jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis), žindava evropská (Sanicula europaea) a mnoho dalších. Mezi významné druhy patří např. kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), krvavec menší (Sanguisorba minor), vratička měsíční (Botrychium lunaria), ostružiník skalní (Rubus saxatilis) a sleziník rutička (Asplenium ruta-muraria).

Živočichové

V této přírodní rezervaci je hojný výskyt plžů vyskytujících se na skalních stanovištích v nižších polohách (např.suchomilka obecná - Xerolenta obvia). Je zde výskyt i některých méně běžných podkorních brouků. Patří mezi ně třeba druhy drabčíků (Tachinus subterraneus, Xylodromus affinis a Oxypoda spectabilis). Pravidelně zde hnízdí (spolu s běžným ptactvem vyskytující se u křovin a lesů např. pěnice černohlavá, strnad obecný a budníček větší) výr velký (Bubo bubo). Z hmyzu zde žije např. cvrčík mravenčí (Myrmecophilus acervorum) a některé druhy mandelinek. Velmi hojná je zde ještěrka obecná (Lacerta agilis).

Ještěrka obecná

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použil/a následující literaturu:

Autor: Hana Podskalská, V4.G, 2011