Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Zeman

(Přírodní památka)

Lokalita

Nachází se u obce Starcova Lhota, přibližně 1 km západním směrem a asi 0,5 km jihovýchodně od osady Pohořelice, v okrese Tábor. Lokalita je tvořena stejnojmenným rybníkem, který slouží především k chovu ryb. Je součástí přírodního parku Jistebnická vrchovina.

Rok vyhlášení 1993
Rozloha 0,74 ha
Nadmořská výška 635-638 m
Obrázek není k dispozici

Předmět ochrany

Hlavním důvodem pro vyhlášení Zemana přírodní památkou jsou pobřežní porosty třtin nachových zprohýbaných. Tento druh, vyhláškou č. 395/1992 Sb. zařazen jako kriticky ohrožený, zde vytváří porost o velikosti několika m². Také kvůli výskytu ostřic a početné populace obojživelníků.

Geologické podloží

Podloží tvoří amfibol-biotická melanokratní žula ( typ Čertovo břemeno). Mělká terénní deprese s rybníkem je vyplněna převážně hlinitými sedimenty s úlomky hornin (pleistocén, holocén) a sedimenty vodních nádrží. Na březích je kyselá půda.

Rostliny

Obrázek není k dispozici

Břeh rybníka stíní v souvislých porostech dřeviny, např. topol osika, olše lepkavá, vrba křehká, vrba jíva a vrba popelavá. Rybník je z více než poloviny zarostlý rozsáhlými skupinami přesliček poříčních a ostřic zobánkatých a nesouvislými porosty ostřic štíhlých a ostřic měchýřkatých. Místy můžeme narazit na puškvorec obecný, orobinec širolistý, rákos obecný nebo karbinec evropský. Dále v pobřežní části roste např. přeslička bahenní, bezkolenec modrý, zdravínek jarní, kozlík lékařský, ostřice šedavá, ostřice prodloužená, ostřice obecná, ostřice prosová, žabník jitrocelový, šišák vroubkovaný atd. Na dně rybníka se vyskytuje bahnička jehlovitá spolu s lakušníkem niťolistým. Lokalita je v soukromém vlastnictví a vstup je omezen vlastnickými právy k pozemku.

Živočichové

Hojný výskyt zástupců z čeledi dvoukřídlých ( např. kroužilka, moucha), bahnomilkovitých a lupicovitých. Charakteristická pro tuto oblast je též mandelinka dvacetitečná, která před pár desítkami let v ČR téměř vyhynula, ale od roku 1993 je místy přemnožená. Rybník používají za účelem rozmnožování populace rosniček zelených, ropuch obecných i skokanů zelených čítající stovky jedinců. Z hadů se zde vyskytuje užovka obojková. V okolí rybníka lze spatřit z ptáků např. lindušku lesní, bramborníčka hnědého či dlaska tlustozobého, který se v tomto kraji vyskytuje velmi hojně.

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použila následující literaturu:

Autor: Tereza Šedivá, V4.G, 2011