Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Luční

(Národní přírodní památka)

Lokalita

Hráz rybníka Luční je vzdálena 1,5 km od obce Turovec a asi 3,5 km od Sezimova Ústí.

Rok vyhlášení 1988
Katastrální území Turovec
Rozloha 1,02 ha
Nadmořská výška 417 - 419 m
Logo NPP Luční

Předmět ochrany

Národní památka Luční je známá hlavně díky výskytu mnoha známých teplomilných hub, zejména hřibovitých. Ty rostou v symbióze se stromovými porosty rybniční hráze.

Houby

Geologický podklad v místě ryblíka hráz Lučního rybníka a okolí tvoří šedozelené písčité jíly až jílovité písky. Ve stromovém patře na hrázi je dominantní dřevinou dub letní, dále je zde zastoupen topol osika a bříza bělokorá. Nejstaršími dřevinami jsou přibližně 300 let staré duby, často s odumřelými částmi korun. NPP Luční byla vůbec první vyhlášenou mykologickou rezervací v tehdejším Československu. Hlavním předmětem zde je tedy ochrana hub. Na hrázi dlouhé 300 m bylo dosud nalezeno 350 druhů, největší pozornost je věnována hřibovitým teplomilným druhům. Mezi nejcennější patří: hřib moravský, hřib zavalitý, hřib pružný, hřib červený atd. Vzhledem k tomu, že zájem o národní památku Luční v posledních letech narůstá, Agentura ochrany přírody zavedla pravidla o pohybu na jejím území. Před návštěvou je nutno se objednat u správce nejméně pět dní předem. Pohyb po lokalitě je povolen pouze po cestě vedoucí přes hráz rybníka. Do prostoru mimo cestu je vstup povolen pouze s povolením od správce.

Hřib moravský

hřib moravský

Klobouk je až 7 cm široký, polokulovitý, pak polštářovitý s podvinutým okrajem, matný, za sucha bývá často políčkovitě rozpukaný. Póry jsou v mládí masově narůžovělé, později hnědavě žluté. Jedním z jeho poznávacích znaků je jeho výrazná vůně po usušeném kopru s příměsí kokosu. Hřib moravský je kriticky ohrožený druh a je chráněn zákonem.

Hřib zavalitý

hřib zavalitý

Klobouk je asi 25 cm široký, ve stáří s nazdviženým okrajem, silně masitý, hrbolkatý. V mládí bělavý, dospívající plodnice jsou zbarveny v různých odstínech - žlutých, červených, zelených. Dospělé plodnice jsou žlutošedé s červenými a zelenými tóny. Hřib zavalitý je znám hlavně na západě Evropy, v ČR je velice vzácný, vyskytuje se pouze na této lokalitě.

Hřib rubínový

hřib rubínový

Klobouk asi 3-8 cm široký. Zprvu je polokulovitý, později klenutý a nakonec až ploše roztažený. V mládí je žlutý, poté žlutohnědý až červenohnědý. Třeň 3-6 cm dlouhý, pod kloboukem nejširší, v horní části červený, u báze žlutohnědý. Dužina je na řezu malinově červená, ve třeni až žlutavá Velice vzácný druh, v ČR se vyskytuje pouze ve třech lokalitách.

Hřib satanovitý

hřib satanovitý

Klobouk až 20 cm široký. V mládí bělavý, později šedivě bílý s růžovými tóny. Třeň asi 6 cm silný a 15 cm dlouhý, v horní části žlutý, v dolní načervenalý. Dužina je pevná, bělavě žlutá, na řezu zelenomodrá. Silně chráněný druh.

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použila následující literaturu:

Autor: Tereza Pikhartová, V4.G, 2010