Zvláště chráněná území ČR Národní parky Chráněné krajinné oblasti Maloplošná chráněná území Táborska

Písečný přesyp u Vlkova

(Přírodní rezervace)

Lokalita

Písečný přesyp u Vlkova se nachází 8 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí. Je jasně patrný, protože okolní krajinu převyšuje o cca 5 metrů.

Rok vyhlášení 1954
Katastrální území Vlkov nad Lužnicí
Rozloha 0,84 ha
Nadmořská výška 408 - 412 m
písečný přesyp - letecký pohled

Předmět ochrany

Tato přírodní rezervace byla vyhlášena roku 1954. Oblast není přístupná veřejnosti, ale mnoho turistů navštěvuje okolní písková jezera. Je nutné odstraňovat různé druhy náletových dřevin a expanzivních rostlin, které by jinak rezervaci zamořily.

Přesyp

Délka severojižní osy kutilka přesypu je 80 m a západovýchodní 60 m. Pozvolný východní svah dokazuje, že přesyp byl vytvořen díky východnímu větru. Na volných místech písečnéh přesypu je jemný žlutý písek, který při proudu větru vytváří snadno viditelné čeřiny.

V místech pohyblivého písku rostou vzácné druhy pískomilných rostlin. Roste zde kostřava vláskovitá, kostřava drsnolistá, paličkovec šedavý, nahoprutka písečná, řeřicha ladní, rosička lysá, bělolist nejmenší, nepatrnec rolní, písečnatka nejmenší, radyk prutnatý a další. Převažují zde duby, borovice, břízy a osiky. Ojediněle tu můžeme najít pichlavý keřík srstky obecné.

Na jaře se tady objevují samotářské včely, kutilky a hrabalky. Mezi další významnou faunu patří saranče modrokřídlá, pavouci slíďák a plachetnanka. Poletují zde také vzácné druhy motýlů a teplomilných much.

Na počátku 20. století byl písek do této oblasti ještě přivíván. Dnes už tomu tak není. V důsledku obhospodařovávání okolních půd a vzniku rozsáhlých jezer ztratil přesyp své zázemí, ze kterého byl formován.

písečný přesyp

Použitá literatura

Jako zdroje těchto informací jsem použila následující literaturu:

Autor: Radka Smetanová, V4.G, 2010