Ohniska světových konfliktů

Sýrie

Země s civilním a islámským právem

Lokalita

Jihozápadní Asie

Sýrie
Kontinent: Asie a část Afriky
Zasažené území: Alžírsko, Jemen, Jordánsko, Bahrajn, Libye a samozdřejmě také Sýrie
Doba vzniku konfliktu: 15. březen 2011
Důvod konfliktu: Jedná se o politický konflikt. Začátkem bylo arabské jaro. Jedná se o vlnu protestů, nepokojů a povstání zejména proti chudobě, nezaměstnanosti a tím pádem proti současným vládnoucím, zkorumpovaným režimům.
Odhad počtu obětí: Jelikož války doposud trvají, výsledný počet obětí není znám, nicméně se pravděpodobně blíží až k 70 000 obyvatel.
Současný stav: Celková situace v zemi je katastrofální. Někteří lidé přežívají jen díky pomoci bližních či rabování. V současné době je špatná ropná síla v této zemi. Ropná pole ovládají povstalci.

Časová osa konfliktu

Časový údaj 27. květen 2012 Ve městě Húla se stal útok, při kterém zahynulo asi 49 dětí a 59 dospělých. Podle opozice je za útok zodpovědná syrská armáda a provládní milice šabíha, syrská vládní média připsala vinu opozici a Al-Káidě.Spojené státy, po události v Húle, prosazovaly nový plán na odstranění Bašára Asada, mělo jít o řešení přijatelné pro syrskou opozici, ale také pro Rusko. Rusko dosud Asada bránilo a částečně ho podporovalo, zatímco USA podporovaly naopak opozici.
Časový údaj 25. červenec 2012 Probíhají boje v největším městě Sýrie Aleppu. Město bylo z velké části obsazeno rebely, avšak síly Asada se stáhly do bezprostředního okolí města a rebely postupně vytlačily z většiny města. Z bašty opozičních sil, aleppské čtvrti Salahaddín, se většina rebelů stáhla poté, co Asad použil termobarickou zbraň.
Časový údaj 15. srpen 2012 Zaútočily letecké síly vládních ozbrojených složek Sýrie na město Azáz, nacházející se nedaleko syrsko-turecké hranice. Místní obyvatelé tvrdí, že zde nebyly přítomné žádné ozbrojené síly, a tudíž se jedná o útok mířený jednoznačně proti civilnímu obyvatelstvu.

Vznik konfliktu

Syrský konflikt, ve kterém se opoziční síly pokoušejí odstranit režim syrského prezidenta Bašára Asada, trvá skoro dva roky.Syrská opozice usiluje o svržení prezidenta al-Asada, který na počátku protestů přislíbil reformy, ovšem neuskutečnil je.Konflikt začal 15. března 2011 poklidnými demonstracemi v rámci arabského jara, rozvinul se do celostátního povstání a v roce 2012 eskaloval do občanské války. Demonstranti požadovali ukončení téměř pět desetiletí trvající vlády strany Baas a rezignaci prezidenta Bašára al-Asada.

Dosavadní vývoj

Přibližně před půl rokem se povstalci přihlásili k pumovému útoku na školu provládních bezpečnostních sil. Podle nich je na místě velké množství obětí. Syrský konflikt se přelil také do sousedního Izraele. Dělostřelecké granáty, které dopadly na jeho území na Golanských výšinách, ale žádnou vážnější škodu nenapáchaly. Také syrští povstalci v současné době obsazují ropná pole.

Současný stav

Ani v současné době nepokoje neutichly. Řada vrtů je v plamenech a ty, které ještě jakžtakž fungují, se rostoucí měrou dostávají do rukou povstalců, kteří je neumí obhospodařovat. Současně se zhoršila pozice vlády na severovýchodě v regionu Hassakeh, druhé významné ropné provincii. Armáda se z oblasti stáhla a kontrolu nad vrty předala spřátelené kurdské milici.

Předpokládaný vývoj

Budoucí vývoj má v podstatě jen dvě možnosti a jedna je horší než druhá. Syrskou stranu Golan může ovládnout libanonský Hizballáh, který má z Íránu velmi vyspělé zbraně. K pozicím v Libanonu, odkud na Izrael míří jeho 60.000 raket, by tak získal další strategické stanoviště pro své střely a útoky na izraelské civilisty i lepší podmínky pro přepravu íránských zbraní do Libanonu. Druhou, o nic optimističtější variantou je, že hraniční pásmo obsadí povstalci, tedy i teroristé al-Káidy a džihádisté, což by rovněž zvýšilo pravděpodobnost útoků na Izrael anebo přinejmenším pokusů o ně.

Literatura

Autor:Kamila Kadlecová, 2.D, 2013