logo

Kamenec

Novohradské hory

geomorfologické začlenění provincie Česká vysočina
subprovincie Šumavská subprovincie
oblast Šumavská hornatina
celek Novohradské hory
rozloha celku 162 km²
kraj Jihočeský
okres okres Český Krumlov
nejbližší obec Pohorská ves (11 km jižně)
čtverec mapy KČT 74 Novohradské hory, C-2/3
souřadnice WGS84 (GPS) 48°35'6,5" N, 14°40'10,09" E
nadmořská výška vrcholu 1072 m
vrchol hory Kamenec

Informace o vrcholu

Kamenec je jihočeská hora, nejvyšší vrchol české části Novohradských hor. Nachází se 3 km jihozápadně od Pohoří na Šumavě, 400 m od česko-rakouské státní hranice.Samotný vrchol leží na evropském rozvodí Labe-Dunaj a je tvořen rozsáhlou skalní hradbou. Asi 350 m jihozápadně od vrcholu se nachází zřícenina hostince.Na severovýchodních svazích Kamence se nachází prameniště Pohořského potoka.Asi 1,2 km severně od vrcholu se v nadmořské výšce 955 m nacházela osada Paulina, v letech 1780 – 1852 zde byla provozována sklářská huť. Po roce 1945 bylo rozhodnuto osadu zalesnit a dochoval se pouze kříž poněkud zvláštních tvarů. Kamenec sousedí se Stodůleckým vrchem, pod nímž protéká rakouská větev, již zmíněného Pohořského potoka. Obdoba našeho Kamence se jmenuje Schwarze Mauer, je o jeden metr nižší než Kamenec, ovšem vizáží je to velmi podobná hora, ale v Rakousku špatně přístupná.

Informace o geomorfologickém celku

Novohradské hory jsou geomorfologický celek a pohoří nacházející se na hranicích Česka a Rakouska. Nejvyšší vrchol je Viehberg (1112 m n. m.), který se nachází na rakouském území. U nás je nejvyšším vrchol Kamenec (1072 m n. m.).

V geologickém složení se zde vyskytují krystalické horniny (žuly a ruly). Celé pohoří je zalesněné, převážně smrčinami, níže i bučinami. Jedinečnost Novohradských Hor spočívá hlavně ve vzácně zachovalé přírodě. Je zde několik památek a přírodních rezervací (Hojná voda a Žofínský prales). V roce 2000 byl zde vyhlášen Přírodní park Novohradské hory.

Přístupové trasy k vrcholu

přírodní park Novohradské hory
  1. Pohorská ves (bus) - vedlejší silnice (cyklotrasa č. 1192) - Uhliště - Leopoldov - Baronův most - Pohoří na Šumavě (ruina kostela) - vpravo lesní cesta (cykolotrasa č.1193) - vlevo neoznačená lesní cesta - Kamenec
  2. Pohoří na Šumavě (parkoviště) - lesní cesta - (cyklotrasa č. 1193) vlevo neoznačená lesní cesta Kamenec

Další zajímavé vrcholy

Jiné zajímavosti v okolí

Zdroje informací

Autor: Magdaléna Cihlařová, 2.D