logo

Velká Čantoryje

Slezské Beskydy

geomorfologické začlenění provincie Západní Karpaty
subprovincie Vnější Západní Karpaty
oblast Západní Beskydy
celek Slezské Beskydy
rozloha celku 54 km²
kraj Moravskoslezský kraj
okres okres Frýdek-Místek
nejbližší obec Bystřice nad Olší
čtverec mapy KČT 97 Slezké Beskydy a Jablunkuvsko, B-3
souřadnice WGS84 (GPS) 49°40'43.74" N, 18°48'15.56" E
nadmořská výška vrcholu 994 m
jpg

Informace o vrcholu

jpg

Velká Čantoryje je nejvyšším vrcholem Slezských Beskydách na česko-polském hraničním hřbetu. Co se týče stromového porostu, tak zde převládají jedle a buky. Přírodní rezervace s bukovým pralesem přechází do Polska, zatímco v Čechách stojí turistická chata. Na vrcholu Velké Čantoryje stojí rozhledna vysoká 22 m, odkud máme výhled na celé Moravsko-Slezské Beskydy, na Polské Beskydy a i na Slovensko. K vrcholu Velká Čantoryje se vztahuje také pověst o vojsku sestaveného z slezských pánů, které je skryto pod zemí (jako v bájném Blaníku).

Výstavba rozhledny a chaty s občerstvením na Velké Čantoryji byla realizována v období mezi červencem až říjnem v roce 2002. Co se týče samotné výstavby rozhledy, tak tomu předcházela tvorba projektů od září 2001 a výroba celé ocelové a pozinkované konstrukce rozhledny pochází ze Strojírenské výroby Třineckých železáren . Slavnostní zahájení sekonalo dne 23.11.2002.

Záměrem investorů Jiřího a Jana Lubojackých bylo zatraktivnění této malebné východní části Moravskoslezských Beskyd, nabídnout turistům netradiční pohled do tří států v bezprostřední blízkosti obce Nýdek. Samotná rozhledna se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Informace o geomorfologickém celku

Slezské Beskydy (někdy též Těšínské Beskydy) leží ve Vnějších Západních Karpatech. Pohoří se rozkládá na území České Republiky i Polska, kde se většina Beskyd nachází. Slezské Beskydy rozděluje řeka Visla na dvě horská pásma. Na západě je Velká Čantoryje a na západě pásmo Baraniej Góry. Jedná se o pásmo Čantoryje (největší vrchol je Velká Čantoryje – 995 m) na západě a pásmo Baraniej (největší vrchol je Skrzyczne - 1257 m). Slezské Beskydy jsou z pískovců, na severu je pohoří budováno příkrovem s horniny godulského vývoje, zatímco jižní část je budována magurským příkrovem. V celém geomorfologickém celku jsou nazelenalé pískovce, které nacházíme zejména na pásmu Čantoryje. Ve Slezských Beskydech je častý vysoký úhrn srážek a to asi od 800 – 1200 mm. Teplota se zde pohybuje od 5,4 stupňů Celsia až od 8, 5 stupňů Celsia. Nejstudenější měsíc je leden, nejteplejší červenec. Na celé klima má vliv silný vítr. V zimě zde napadne až 200 cm sněhu.

Přístupové trasy k vrcholu

  1. Třinec - Ostrý - VČ: ČTZ + MTZ 14 km
  2. Vendryně - Ostrý - VČ: ZTZ + ČTZ + MTZ 12 km
  3. Nýdek - VČ: ČTZ + MTZ 4 km
  4. Nýdek - Střelma - Beskydské sedlo (hranice) - VČ: ZTZ + MTZ 7 km

Další zajímavé vrcholy

Jiné zajímavosti v okolí

Zdroje informací

Autor: Marcela Cihlářová, 2.D