logo

Velká Deštná

Orlické hory

geomorfologické začlenění provincie Česká vysočina
subprovincie Krkonošsko-jesenická
oblast Orlická
celek Orlické hory
rozloha celku 341 km²
kraj Královéhradecký
okres Rychnov nad Kněžnou
nejbližší obec Deštná v Orlických horách
čtverec mapy KČT 27 Orlické hory, B-2
souřadnice WGS84 (GPS) 50°18'5.66" N, 16°23'51.55" E
nadmořská výška vrcholu 1115 m
Velka_Destna

Informace o vrcholu

Velka_Destna Velká Deštná se dříve nazývala Sedmihradská hora. Je to nejvyšší hora Orlických hor zároveň s nejmenší rozhlednou, která má tvar pyramidy a je vysoká pouchých 5 metrů. Velká Deštná je velmi výrazný plochý široký strukturní hřbet, který je asymetrický s příkřejšími severovýchodními svahy. Vyskytují se zde skalní tvary zvětrávání a odnosu a balvanových proudů. Vrchol je odlesněn, ale většinu zbývajícího porostu tvoří smrky. Rozhlednu původně vystavěli náchodští skauti roku 1992, jako dárek pro zdejšího hajného Štefana Matějka. Z rozhledny je za dobrého počasí výhled na Sněžku a další vrcholy krkonoš, na jihovýchodní straně na Kralický sněžník a za ním na panoráma Jeseníků.

Informace o geomorfologickém celku

V příhraniční horské části okresu Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí a Náchod leží Orlické hory. Částí Orlických hor je i chráněná krajinná oblast, která byla vyhlášena dne 28. prosince 1969 s cílem chránit a uchovat harmonicky vyváženou krajinu Orlických hor. Tato CHKO se rozkládá na území okresu Rychnov nad Kněžnou, nevelkou částí zasahuje do okresu Ústí nad Orlicí a zaujímá nejhodnotnější území Orlických hor od Olešnice v Orlických horách až po Čihák.

Orlické hory se rozkládají v severní části východních Čech. Tvoří část severní hranice České republiky s Polskem. Celé pásmo hor je 55 km dlouhé a jeho šířka kolísá v rozmezí 3 - 8 km. Nejvyšší a plošně nejrozsáhlejší část Orlických hor tvoří severozápadně Deštenská hornatina. Hřeben tvoří od severu Vrchmezí (1084 m), Šerlich (1027 m), Malá Deštná (1090 m), Velká Deštná (1115 m n. m. - nejvyšší hora Orlických hor), Jelenka (1097 m n. m.), Koruna (1099 m n. m.), Homole (1001 m n. m.), Tetřevec (1043 m n. m.), Kunštátská kaple (1035 m n. m.) a Anenský vrch (995 m n. m.). Severovýchodní příkrý svah je založen na zlomové tektonické linii. Jihozápadní svahy vybíhají rozsochami, např. Sedloňovský vrch (1050 m n. m.), Maruša (1042 m n. m.) a Zakletý (991 m n. m. - v obci Říčky, 5 km od Rokytnice v O.h.), oddělenými přítoky horní Bělé, Zdobnice a Říčky.

Přístupové trasy k vrcholu

  1. parkoviště pod Masarykovou chatou na Šerlichu - ČTZ (+ NS Jiráskova cesta) - Velká Deštná: 3,5 km
  2. parkoviště Luisino Údolí (4 km JV od Deštného) - ZTZ - Velká Deštná: 2,5 km
  3. Bedřichovka - MTZ - Jelenka - ČTZ (+ NS Jiráskova cesta) - Velká Deštná: 5 km

Další zajímavé vrcholy

Jiné zajímavosti v okolí

Zdroje informací

Autor: Ilona Rytířová, 2.B