logo

Vysoká

Hostýnsko-vsetínská hornatina

geomorfologické začlenění provincie Západní Karpaty
subprovincie Vnější Západní Karpaty
oblast Západní Beskydy
celek Hostýnsko-vsetínská hornatina
rozloha celku 629 km²
kraj Zlínský
okres Vsetín
nejbližší obec Třeštík
čtverec mapy KČT 95 Javorníky - západ, A-5
96 Moravskoslezské Beskydy, C-5
souřadnice WGS84 (GPS) 49°24'14.107" N, 18°21'39.566" E
nadmořská výška vrcholu 1024 m
jpg

Informace o vrcholu

Vysoká s nadmořskou výškou 1024 m n.m. je nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů i celé Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Na jejím vrcholu se nachází turistický přístřešek, na severním svahu ve výšce 940 m n. m. pramení Rožnovská Bečva.

Informace o geomorfologickém celku

Hostýnsko-vsetínská hornatina je geomorfologický celek Západních Beskyd. Nachází se na východní Moravě a dělí se na dva podcelky - Hostýnské a Vsetínské vrchy, které jsou od sebe odděleny Vsetínskou Bečvou. Nejvyšší horou je Vysoká. Oblast má délku téměř 60 km a šířku přibližně 20 km. Půdy jsou zde převážně hlinitopísčité (až jílovitohlinité). Specifikem je vysoký výskyt půdních sesuvů. Větší část Vsetínských vrchů patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. jpg

Přístupové trasy k vrcholu

  1. z Horní Bečvy, od rozcestí U Bučku nedaleko autobusové zastávky, po modré turistické značce do rozcestí Benešky na hřebeni a dál po červené (cca 9 km)
  2. z Bílé, autobusová zastávka Hlavatá, odtud po žluté na Třeštík a dál po červené (cca 4,5 km)
  3. z Bílé, autobusová zastávka Bumbálka, odtud po červené, dál po žluté přes vrch Čartak s rozhlednou, k rozcestí Třeštík a dál po červené na vrchol (cca 4 km)
  4. z Velkých Karlovic z Babské, po zelené údolím potoku Babská po asfaltové cestě do rozcestí Třeštík a dál po čevené na vrchol (cca 5,5 km)

Další zajímavé vrcholy

Jiné zajímavosti v okolí

Zdroje informací

Autor: Martin Koželuh, 2.B